ROK 2009 ROKIEM JULIUSZA SŁOWACKIEGO

“Naszym obowiązkiem jest uczcić i przypomnieć jednego z najwybitniejszych w polskich dziejach poetę. Jest to literatura otwarta na świat i inne kultury, ale nieuciekająca od tematów lokalnych, łącząca polską kulturę i historię z kręgiem antycznej cywilizacji greckiej, pełna fantastyki i wizjonerstwa” – brzmi zapis, który znalazł się w sejmowej uchwale z 9. stycznia 2009 ogłaszającej rok 2009 rokiem Juliusza Słowackiego.

Juliusz Słowacki urodził się 4 września 1809 roku w Krzemieńcu, zmarł 3 kwietnia 1849 w Paryżu, w tym roku przypada 200. rocznica urodzin i 160. rocznica śmierci Wielkiego Wieszcza. Słowacki był jednym z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu, dramaturgiem i epistolografem.

Podczas Roku Juliusza Słowackiego w całym kraju będą odbywały się imprezy poświęcone temu wielkiemu poecie.

Więcej o: ,