Aby wychować mądre, kulturalne i moralne społeczeństwo

Na zaproszenie pani dyrektor Gminnej Biblioteki w Trzcinicy Renaty Gość, w konferencji organizowanej przez Fundację ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom “Aby wychować mądre, kulturalne i moralne społeczeństwo”, wzięła udział również Elżbieta Wierzba – pracownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie, która jest koordynatorem akcji Cała Polska Czyta Dzieciom na terenie powiatu wieruszowskiego. W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele szkół, przedszkoli oraz bibliotek naszego powiatu.

Uczestników powitała pani Renata Gość oraz założycielka fundacji ABCXXI- Cała Polska Czyta Dzieciom pani Irena Koźmińska. O działalności Fundacji opowiedziała pani Marzena Secomska-Rozenbaum ze Społecznego Towarzystwa Oświatowego – członek zarządu Fundacji. Fundacja ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom została założona w grudniu 1998 r. Celem Fundacji jest wspieranie zdrowia emocjonalnego – psychicznego, umysłowego oraz moralnego – dzieci i młodzieży. Kampania “Cała Polska czyta dzieciom” to najbardziej znana akcja społeczna Fundacji ABCXXI, otrzymała na Festiwalu Komunikacji Społecznej w 2003 r. Grand Prix jako najlepsza kampania społeczna roku 2002. Badania IPSOS z września 2004 wykazały, że zna ją 77% społeczeństwa, a wg badań z 2003 roku wpłynęła ona na zmianę zachowań 1/3 społeczeństwa.

Pani Irena Koźmińska, prezes Fundacji ABCXXI, inicjatorka kampanii społecznej “Cała Polska czyta dzieciom”, Kawaler Orderu Uśmiechu poprowadziła krótki wykład pt.: „Wychowanie dzieci w społecznie toksycznym świecie”. W dzisiejszym świecie, pełnym zagrożeń, czytanie chroni dziecko przed uzależnieniem od telewizji i komputerów. Więź z rodzicami, wzmocniona czytaniem, daje dziecku siłę do pokonywania wielu pokus i zagrożeń.
Na temat „Rodzice XXI wieku” mówiła Justyna Święcicka, psycholog ze Specjalistycznej Poradni „Uniwersytet dla Rodziców”, autorka poradników psychologicznych i książek dla dzieci, członek Rady Fundacji.
Jarosław Sokołowski, członek Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego przy PAN w Warszawie zabrał głos na temat: „Podkultury młodzieżowe jako przejaw niedostosowania społecznego”.
Na koniec pani Irena Koźmińska mówiła o „Roli głośnego czytania i nauczania wartości w wychowaniu emocjonalnie zdrowego człowieka”.

Korzyści z głośnego czytania dzieciom jest wiele. Warto zapamiętać że: głośne czytanie buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem, zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka, poszerza wiedzę ogólną, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole,uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu, zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury,kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową fundacji www.calapolskaczytadzieciom.pl